The MLMC community came together on Tuesday 13 December 2022 for the first full Night of Excellence event held at the Doyle Centre since 2019.
Night of Excellence is one of the few events where we celebrate achievement across the whole College, with Year 7 top achieving students having the opportunity to witness and celebrate the success of our graduating Year 12 students and vice versa.
After two years of scaled down events due to the pandemic, the community reunited in celebration of academic results across all year levels, achievement including VCE, VCAL, VET, and also recognition of service and community spirit.
Performances by Elena Atanasovski and Vivienne Mackenzie (each pictured in the gallery below) also demonstrated the exceptional talents of our students.
The Mark Prest Award for 2022 went to English Faculty Learning Leader Mrs Donna Mulazzani.
Unfortunately our 2022 Dux, Jack Drummond, and recipient of the Catherine McAuley Student of the Year award, Danielle Gazzola, were absent on the night due to family holidays. Principal Mr Philip Morison regrettably was also unable to attend, with Deputy Principal — Organisation Mr Louis Papadimitriou delivering the Principal's address in his absence.
We congratulate all of our amazing students on their achievements in 2022.
Year Level | Award | Recipients |
---|---|---|
7 | Top Scholars | Summer Caldicott, Chelsea Harwood, Tess Klinger, Ayesha Marappan, Nicholas Mazzarella, Elsie Mitchell, Olivia Mollo, Nicholas Roper, Damon Rudan, Ezekiel Villani |
Academic Scholarships | Nicholas Mazzarrella, Ezekiel Villani | |
Parents and Friends' Association Scholarships | Inara Dean, Elijah Prentice | |
8 | Top Scholars | Lilka Faulkner, Olivia Hyndman, Chanel Lopez, Thomas Pritchard, Makiya Reed, Blake Schelfhout, Emlyn Turriff, Emmy van Duuren, Olivia Vanderkolk, Brandan Zmegac |
Academic Scholarships | Blake Schelfhout, Emlyn Turriff | |
Parents and Friends' Association Scholarships | Sharli Flynn, Lachlan Hanson | |
9 | Top Scholars | Ai Bainbridge, Terenja Bork, Alexis Bush, Sophie Clark, Ruby Inglese, Anika Lill, Lisette Lopez Garza, Lachlan Parker, Rachael Roper, Mackenzie Strachan |
Academic Scholarships | Mackenzie Strachan, Anika Lill | |
Parents and Friends' Association Scholarships | Jeremy Eacott, Ava Musilli | |
10 | Top Scholars | Benjamin Hendriks, Jordyn Kelly, Katherine Mansley, Neve O’Brien, Joshua Otto, Alannah Rudan, Jena Schaak, Lincoln van Duuren, Amy Wicks, Kate Wicks |
Academic Scholarships | Neve O’Brien, Alannah Rudan | |
Parents and Friends' Association Scholarships | Lucy Hobley, Jena Schaak | |
11 | Top Scholars (pictured above) | Jay Barnes, Hayley Blewett, Lauren Frazzetto, Daniel Glennon, Gabriel Griffin, Carissa Manger, Mitchell Mazzarella, Lucy Sharp, Mary Vanderkolk, Alice Vardy |
Academic Scholarships | Gabriel Griffin, Alice Vardy | |
Old Collegians' Association Scholarships | Sophie Morris, Benjamin Richardson |
Student | ATAR score | |
---|---|---|
Dux | Jack Drummond | 99.3 |
Baxter Lill | 98.2 | |
Noah Ruta | 97.45 | |
Teagan McConachy | 97.45 | |
Ellie Inglese | 94 | |
Danielle Gazzola | 93.95 | |
Jackson Nunziante | 93.45 | |
Forum Patel | 92 | |
Eloise Graves | 90.95 | |
Alannah Finger | 90.45 |
Award | Recipient/s |
---|---|
Performing Arts Award | Ella Preston |
Dr Peter Clinch Music Award for Excellence | Jack Drummond |
Design Acquisition winning artists | Brodie Leist and Zelie Zmegac |
Kwong Lee Dow Young Scholars Program nominee (Year 10 for 2024) | Alannah Rudan |
Rotary Club Awards | Year 9 Rotary Club Citizenship Award |
Year 10 Bridget Vallence Endeavour and Leadership Award | Lily McLean |
Casey Shield Award | Blake Schelfhout |
Australian Defence Force Awards | Future Innovators Awards Long Tan Leadership and Teamwork Awards |
AMPOL Best All Rounder Award | Cheyenne Moore |
Ryan Donald Memorial Award | Grace George |
Mercy Education Award | Nominees — Riley George, Ruby Inglese and Sierra Stoppa Recipient — Sierra Stoppa |
Public Speaking Award | Charlotte Lorbek |
DAV Debater of the Year | Shiloh Thurrowgood |
College Sports Champions | Female — Louisa Inglese Male — Kyan Ellis |
Top VCAL Award | Bree Taylor |
Intermediate VCAL Award | Oliver Bree |
Catherine McAuley Award Nominees | Nominees — Stella Atkinson, Natalie Contebardo, Jack Drummond, Alannah Finger, Danielle Gazzola, Grace George, Ellie Inglese, Baxter Lill, Teagan McConachy, Ella McNair
Recipient — Danielle Gazzola |
Mark Prest Award | Mrs Donna Mulazzani |
Subject | Award recipients | |
---|---|---|
1 subject | Italian | Ellie Inglese |
Japanese Second Language | Monica Mockiewcz and Charlotte Mansley | |
Spanish via Victorian School of Languages | Marisa Lopez Garza | |
Biology | Alice Vardy | |
Chemistry | Baxter Lill | |
Psychology | Carissa Manger | |
Media | Millie Barker | |
Visual Communication Design | Amelie Kercher | |
VET Screen and Media | Cooper Murray | |
VET Music Performance | Natalie Contebardo | |
VET Hospitality | Amber Usenich | |
VET Engineering | Declan Wills | |
Business Management | Daniel Glennon | |
Accounting | Olivia Licciardi | |
Geography | Peter Scoble | |
Further Mathematics and Australian Politics via Virtual Schools Victoria (VSV) | Annalise Roper | |
Music Investigation via VSV | Elizabeth Madge | |
English | Grace George | |
Economics | Charlee Schafer | |
Agriculture and Horticulture | Fraser Beyer | |
Physical Education | Louisa Inglese | |
Health and Human Development | Forum Patel | |
VET Sport and Recreation | Samahdi Reed | |
Texts and Traditions | Jasmine Knight and Chloe Parker | |
Religion and Society | Christian Lutgens | |
Applied Computing — Data Analytics via VSV | William Cerini | |
Applied Computer — Software Development | Riley Spencer | |
Product Design and Technology | Georgina Wiffrie | |
2 subjects | Ancient History and Studio Arts | Gabrielle Clinton |
Drama and English | Charlotte Lorbek | |
Environmental Science and Legal Studies | Danielle Gazzola | |
History Revolutions and Further Mathematics | Joshua Peels | |
English and Philosophy | Victoria Prasel | |
3 subjects | Mathematic Methods, Specialist Mathematics and Theatre Studies | Noah Ruta |
Food Studies, Literature and Theatre Studies | Ella Preston | |
English Language, Specialist Mathematics and Physics | Jack Drummond |