(1) Student Achievements
Baseball
Congratulations to Harry Doyle (Year 7) who has recently competed in the Australian Little League Baseball Championships in NSW, representing the Eastern Athletics Baseball Charter. Well done, Harry!
If you have any student or staff achievements, please email them to dwebb@mlmc.vic.edu.au
Cross Country Training
It’s that time of year again – cross country season! Training has begun, with carnivals run in Term 3 - start training now. Commendations to be awarded for training milestones.
(2) EISM Reminders
With the Winter seasons of Year 8, 9 and Senior EISM Sport all well underway, please remember the following:
(3) Fixtures
Live fixtures for EISM matches can be found online at eism.org (Click on “Weekly sport”, then “Junior” for Year 8 and “Senior/Intermediate” for Year 9 and Senior fixtures. E = Eastern division (MLMC are in this section)
(4) Results
Year 8 Results 4 June
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Luther | 77-0 | MLMC | Sam Wicks |
Boys Basketball | Luther | 30-26 | MLMC | Ryan Chams El Dean |
Boys Soccer | Luther | 1-7 | Luther | Harry Largue |
Boys Table Tennis A | Luther | 1-6 | Luther | Josh Wolski |
Boys Table Tennis B | Luther | 1-5 | Luther | Gabe Griffin |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Basketball | Luther | 53-26 | MLMC | Alannah Cox |
Girls Volleyball A | Luther | 0-3 | Luther | Olivia Blewett |
Girls Volleyball B | Luther | 1-3 | Luther | Natasha Rutzou |
Girls Hockey | Luther | 0-3 | Luther | Livv Gardiniers |
Girls Touch Football | Luther | 0-5 | Luther | Torey Burns |
Year 9 Results 6 June
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Plenty Valley | 146-0 | MLMC | Campbell Frazzetto |
Boys Soccer | Luther | 2-5 | Luther | Mason Drieberg |
Boys Table Tennis A | Luther | 6-0 | MLMC | Ryan Hirschfeld |
Boys Table Tennis B | Luther | 2-1 | MLMC | Zeke Doyle |
Boys Lawn Bowls Blue | Aquinas | 4-6 | Aquinas | Caidyn Cornish |
Boys Lawn Bowls Gold | Aquinas | 12-2 | MLMC | Cooper Muntz |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Netball A | Luther | 42-14 | MLMC | Brooke Scully |
Girls Netball B | Luther | 44-12 | MLMC | Stephanie Schlueter |
Girls Soccer | Luther | 10-0 | MLMC | Karri Pritchard |
Girls Lawn Bowls Blue | Mount Scopus | 2-4 | Mount Scopus | Tegan McConachy |
Girls Lawn Bowls Gold | Aquinas | 2-6 | Aquinas | Mia Mercuri |
Year 8 Results 11 June
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Emmaus | 13-49 | MLMC | Spencer Woods |
Boys Basketball | Emmaus | 23-31 | MLMC | Rian Martinez |
Boys Soccer | Emmaus | 0-9 | Emmaus | Steve Cameron |
Boys Table Tennis A | Emmaus | 0-6 | Emmaus | Braedan Somers |
Boys Table Tennis B | Emmaus | 5-1 | Emmaus | Billy Walsh |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Basketball | Emmaus | 31-31 | Draw | Ava Garthwaite |
Girls Volleyball A | Emmaus | 3-0 | Emmaus | Olivia Warren |
Girls Volleyball B | Emmaus | 2-1 | Emmaus | Sienna Armstrong |
Girls Hockey | Emmaus | 0-0 | Draw | Lauren Frazzetto |
Girls Touch Football | Emmaus | 2-4 | Emmaus | Bella McMaster |
Year 9 Results 13 June
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Donvale | 82-20 | MLMC | Patrick Huynh |
Boys Soccer | Donvale | 1-4 | Donvale | Lachlan Hoiles |
Boys Table Tennis A | Donvale | 2-4 | Donvale | Lachlan Story |
Boys Table Tennis B | Donvale | 6-0 | MLMC | Ryan Manini |
Boys Badminton | Donvale | 1-11 | Donvale | Jack Dowdle |
Boys Lawn Bowls Blue | Luther | 3-8 | Luther | Jack Reid |
Boys Lawn Bowls Gold | Luther | 6-9 | Luther | Alfie Simmons |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Netball A | Donvale | 57-9 | MLMC | Danni Gazzola |
Girls Netball B | Donvale | 41-11 | MLMC | Ash Pavey |
Girls Soccer | Donvale | 11-0 | MLMC | Karri Pritchard |
Girls Football | Donvale | 53-8 | MLMC | Gabby Woods |
Girls Lawn Bowls Blue | Luther | 8-8 | Draw | Tegan McConachy |
Girls Lawn Bowls Gold | Mount Scopus | 8-3 | MLMC | Mia Mercuri |