Basketball
Congratulations to Brody Harrison (Year 8 Blue) who will travel to Spain in June to represent Victoria in the Under 15 basketball team. We wish you all the very best, Brody! Brody is pictured in the gallery below.
Bodybuilding
Congratulations to Maddy Fitzpatrick who has recently competed in the ANB Melbourne titles and the All Female Classic bodybuilding competitions, where she placed third and fourth respectively. Well done, Maddy!
If you have any student or staff achievements, please email them to dwebb@mlmc.vic.edu.au
It’s that time of year again — cross country running season! Training began this week, with carnivals to be run in Term 3. Commendations will be awarded for training milestones. Training days and times are as follows:
For details about cross country training, please contact Ms Webb in the Doyle Centre.
With the Winter seasons of Year 8, 9 and Senior EISM Sport all about to begin, please remember the following:
Live fixtures for EISM matches can be found online at eism.org — click on ‘weekly sport’, then ‘Junior’ (Year 8) or ‘Senior/Intermediate’ (Year 9 and Senior). E = Eastern division (MLMC is in this section).
Year 8 (21 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Aquinas | 6-85 | MLMC | Rowan Tucker |
Boys Basketball | Aquinas | 34-33 | Aquinas | Hunter Bourke-Finn |
Boys Soccer | Aquinas | 1-4 | MLMC | Daniel Roper |
Boys Table Tennis A | Aquinas | 4-2 | Aquinas | Zac Beard |
Boys Table Tennis B | Aquinas | 6-0 | Aquinas | James Mclaine |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Basketball | Aquinas | 31-37 | Aquinas | Lily Woods |
Girls Volleyball A | Aquinas | 0-3 | Aquinas | Olivia Blewett |
Girls Volleyball B | Aquinas | 3-0 | MLMC | Zelie Zmegac |
Girls Hockey | Aquinas | 0-1 | Aquinas | Aaliyah Roberts |
Girls Touch Football | Aquinas | 3-3 | Draw | Nancee Ripepi |
Senior (22 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Emmaus | 44-47 | MLMC | Jordan Jaworski |
Boys Soccer | Aquinas | 3-2 | Aquinas | Callum Ludwig |
Boys Table Tennis A | Aquinas | 4-2 | Aquinas | Nick McKenzie |
Boys Table Tennis B | Aquinas | 2-4 | MLMC | Liam Tyzack |
Boys Volleyball | Aquinas | 0-3 | MLMC | Michael Platten |
Boys Badminton | Aquinas | 3-9 | MLMC | Max Bradley |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Netball A | Aquinas | 16-16 | Draw | Tessa Bourke-Finn |
Girls Netball B | Aquinas | 18-32 | Aquinas | Kimberley Fiorentino |
Girls Hockey | Emmaus | 0-7 | Emmaus | Danielle Greene |
Girls Soccer | Aquinas | 1-1 | Draw | Piper Crymble |
Girls Football | Aquinas | 35-0 | MLMC | Sophia Zappia |
Year 9 (23 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Lawn Bowls | MLMC | 3-5 | MLMC Blue | Alfie Simmons |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Lawn Bowls | MLMC | 3-3 | Draw | Mia Mercuri |
Year 8 (28 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Emmaus | 94-8 | MLMC | Baylin Spencer |
Boys Basketball | Luther | 29-26 | MLMC | Justin Beaton |
Boys Soccer | Luther | 4-5 | Luther | Andy Waldron |
Boys Table Tennis A | Luther | 1-5 | Luther | Luke Schmitzer |
Boys Table Tennis B | Luther | 2-4 | Luther | Braeden Somers |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Basketball | Luther | 53-18 | MLMC | Ava Garthwaite |
Girls Volleyball A | Luther | 0-3 | Luther | Scarlett Keen |
Girls Volleyball B | Luther | 3-1 | MLMC | Sam Badgery |
Girls Hockey | Luther | 1-0 | MLMC | Summer Edyvane |
Girls Touch Football | Luther | 4-10 | Luther | Holly Wheeler |
Senior (29 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Luther | 130-23 | MLMC | Jaidyn Askham |
Boys Soccer | Tintern | 2-1 | MLMC | Marcus Salvitti |
Boys Table Tennis A | Billanook | 228-223 | MLMC | Braeden Shean |
Boys Table Tennis B | Billanook | 1-5 | Billanook | Liam Tyzack |
Boys Badminton | Tintern | 1-11 | Tintern | Will Geeves |
Boys Volleyball | Tintern | 3-0 | MLMC | Michael Platten |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Netball A | Tintern | 49-13 | MLMC | Tessa Bourke-Finn |
Girls Netball B | Tintern | 56-4 | MLMC | Michelle Richardson |
Girls Soccer | Tintern | 0-1 | Tintern | Kaylah Young |
Girls Football | Tintern | 36-12 | MLMC | Sophia Zappia |
Girls Hockey | Tintern | 1-4 | Tintern | Jamieson Manger |
Year 9 (30 May)
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Boys Football | Aquinas | 58-34 | MLMC | Campbell Frazzetto |
Boys Soccer | Aquinas | 0-7 | Aquinas | Lachlan Hoiles |
Boys Table Tennis A | Aquinas | 1-5 | Aquinas | Lachlan Story |
Boys Table Tennis B | Aquinas | 1-5 | Aquinas | Mark Rimando |
Boys Badminton | Aquinas | 2-8 | Aquinas | Jack Dowdle |
Boys Lawn Bowls Blue | Billanook Red | 4-11 | Billanook | Cooper Muntz |
Boys Lawn Bowls Gold | Luther Blue | 3-8 | Luther | Caidyn Cornish |
Sport | Opponent | Result | Winner | Best Player |
Girls Netball A | Aquinas | 19-23 | Aquinas | Alex Broniecki |
Girls Netball B | Aquinas | 15-30 | Aquinas | Stephanie Schlueter |
Girls Soccer | Aquinas | 7-1 | MLMC | Karri Pritchard |
Girls Football | Aquinas | 0-17 | Aquinas | Alana Zappia |
Girls Lawn Bowls Blue | Billanook Red | WASH | OUT | NA |
Girls Lawn Bowls Gold | Mt Scopus Gold | WASH | OUT | NA |